Przejdź do treści

Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego

    Postępowanie sprzeciwowe może wzbudzać emocje zarówno po stronie zgłaszającego znak towarowy do rejestracji, jak i uprawnionego do wcześniejszego znaku towarowego.

    Dlaczego warto przed rejestracją wykonać badanie zdolności rejestracyjnej znaku?

    Dlaczego nie należy rezygnować z obrony swojego oznaczenia po otrzymaniu sprzeciwu?

    Dlaczego trzeba weryfikować dokonywane zgłoszenia przez podmioty trzecie?

    Na wszystkie pytania można odpowiedzieć, analizując sprawę Louis Vuitton Malletier vs Aina Yang prowadzoną przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

    Zgłoszenie znaku towarowego

    O istocie wykonania badania zdolności rejestracyjnej znaku pisaliśmy już w tym wpisie:

    Czy warto zweryfikować swoje oznaczenie przed rejestracją znaku towarowego?

    W dużym uproszczeniu warto zweryfikować, czy istnieją już identyczne lub podobne znaki towarowe. Podmiot, który pierwszy zarejestrował znak towarowy, ma prawo złożyć sprzeciw względem nowego zgłoszenia, jeśli uzna, że nowe oznaczenie jest zbyt podobne względem jego znaku i odnosi się do podobnych towarów i usług. Złożony sprzeciw nie tylko znacząco wydłuża postępowanie w sprawie rejestracji znaku towarowego, ale może je w ogóle uniemożliwić.

    Weryfikacja pozwala ocenić stopień ryzyka złożenia sprzeciwu przez podmiot trzeci, jak również podjąć decyzję, czy jesteśmy gotowi owe ryzyko podjąć.

    W przedmiotowej sprawie Louis Vuitton Malletier vs Aina Yang zgłaszający oznaczenie zapewne zdawał sobie sprawę z występowania wysokiego ryzyka złożenia sprzeciwu przez Louis Vuitton Malletier jako uprawnionego z wielu zarejestrowanych, a nawet renomowanych znaków towarowych.

    Obrona oznaczenia w postępowaniu sprzeciwowym

    Należy pamiętać, że samo złożenie sprzeciwu nie oznacza jeszcze przegranej i pozbawienia możliwości posługiwania się znakiem. Urząd Patentowy zbiera argumenty jednej i drugiej strony, a następnie przystępuje do weryfikacji, czy oznaczenia są względem siebie podobne, jakie towary lub usługi sygnują, jak również czy zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorcy w błąd.

    Rzeczowa analiza sprawy na etapie złożenia sprzeciwu pozwala na wybranie najbardziej optymalnej ścieżki. Niekiedy całe postępowanie można zakończyć w drodze negocjacji, oszczędzając czas i obniżając koszty.

    Niekiedy warto walczyć do końca! Warto zaznaczyć, że Aina Yang złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego „NL LOVES VITTORIO” dla 25 i 26 klasy Klasyfikacji Nicejskiej, tj. dla m.in. dla odzieży i dodatków do odzieży. Choć na pierwszy rzut oka oznaczenia w sprawie Louis Vuitton Malletier vs Aina Yang sprawiają wrażenie podobnych, to EUIPO po przeanalizowaniu sprawy uznał, że jedynie litera „L” jest wspólna dla obu oznaczeń. Urząd uznał, że w zakresie wizualnym i fonetycznym podobieństwo znaków jest bardzo niskie.

    Zdaniem EUIPO Louis Vuitton Malletier nie udowodnił, aby jego znak towarowy był renomowany, jak również nie wykazał intensywnego używania oznaczenia. Potwierdza to dotychczasowe orzecznictwo Urzędów Patentowych, że renomy znaku towarowego nie można domniemywać i należy je obowiązkowo wykazać przed organem.

    Podsumowując, Urząd odrzucił sprzeciw Louis Vuitton, uznając, że podobieństwo znaków na płaszczyźnie fonetycznej i wizualnej jest zbyt niskie, aby wprowadzić konsumentów w błąd. Należy się jednak spodziewać, że to nie koniec potyczki między tymi oznaczeniami.

    Monitorowanie rejestrów znaków towarowych

    Jeśli udało nam się zarejestrować znak towarowy, nie oznacza to, że można spocząć na laurach. Jednym z elementów dbania o renomę swojego oznaczenia jest weryfikacja, czy na rynku nie działają podmioty posługujące się znakami identycznymi lub podobnymi. Dopuszczenie do rejestracji wielu oznaczeń podobnych do naszego może doprowadzić do rozmycia znaku towarowego i nawet utratę przez niego zdolności odróżniającej.

    Warto zatem śledzić rejestry Urzędów Patentowych pod kątem pojawiających się nowych zgłoszeń i w razie potrzeby reagować poprzez wysłanie wezwań do wycofania zgłoszenia rejestracji znaku towarowego bądź składanie sprzeciwu względem rejestracji.


    Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz zarejestrować swój znak, czy właśnie dostałeś sprzeciw względem swojego zgłoszenia, zawsze warto przeanalizować sprawę z profesjonalistą. Doświadczony prawnik może doradzić, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze, uwzględniając Twoje interesy, czas oraz pieniądze.