Rozwód krok po kroku
Czym jest rozwód? – definicja
Na początek warto przytoczyć samą definicję rozwodu, który w sposób najkrótszy opisać można jako prawne zakończenie ważnego związku małżeńskiego na drodze sądowej. Ustawową definicję rozwodu odnaleźć możemy natomiast w art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i odnosi się ona do sytuacji, w której między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Wtedy to właśnie każdy z małżonków może żądać, aby sąd takie małżeństwo rozwiązał wydając stosowane orzeczenie.
Zupełny i trwały rozkład pożycia – co to oznacza?
W bardziej szczegółowy sposób odniesiemy się do tego zagadnienia poniżej, a w tym miejscu wskażemy na sedno, a więc treść przepisów kodeksowych, które uzależniają możliwość uzyskania rozwodu od udowodniania przez małżonków zerwania wszystkich więzi, jakie ich łączyły, a więc:
- więzi emocjonalnej (duchowej)
- więzi fizycznej
- oraz więzi gospodarczej
Trwały rozkład pożycia – ile czasu musi upłynąć?
Sąd, dokonując oceny, czy rozkład pożycia małżeńskiego ma charakter trwały z pewnością będzie badał zarówno rodzaj i powagę przyczyn, które wedle obojga małżonków, czy tez jednej ze stron doprowadziły do rozkładu pożycia oraz czas jaki upłynął od zerwania powyżej wymienionych więzi dających podstawę do orzeczenia rozwodu. Należy pamiętać, że Sąd chcąc wydać orzeczenie rozwodowe musi uzyskać pewność, iż powrót małżonków do wspólnego pożycia nie jest już możliwy, a więc im przedstawione przez strony argumenty przemawiające za zerwaniem wszystkich więzi łączących małżonków będą poważniejsze i lepiej uzasadnione, a czas od momentu ustania więzi dłuższy, tym szansa na stwierdzenie przez Sąd trwałego rozkładu pożycia będzie większa.
Czy istnieje jednak konkretna ilość miesięcy czy lat warunkująca trwały rozkład małżeństwa?
Odpowiedź na tak postanowione pytanie brzmi – nie. Trzeba pamiętać, że omawiany czynnik czasu odgrywa znaczną rolę ale nie jedyną i decydującą. Może on mieć także, w określonych okoliczność znaczenie względne. Gdyby przyjąć sztywne ramy czasowe trwałości rozkładu (powiedzmy nie mniej niż pół roku) młode małżeństwo na przykład z 3 miesięcznym stażem, w którym rozkład pożycia wystąpił w krótkim czasie po ślubie byłoby pozbawione możliwości zakończenia nieudanego związku. Chcąc więc odpowiedzieć na zadane w tytule rozdziału lecz bardziej ogólnie, bazując na codziennej praktyce procesowej i wyłączając sytuacje wyjątkowe, wskazać można, że rozkład pożycia małżeńskiego przeważnie wykazywany jest jako trwający przez najmniej kilka miesięcy, a decyzja Sądu o jego trwałości zależy od rozważenia wszystkich okoliczności wskazujących na ustanie więzi małżeńskich z uwzględnieniem ich przyczyn i właśnie – czasu trwania rozkładu. Jako uzupełnienie warto dodać, że obowiązuje podstawowa zasada orzekania polegająca na uwzględnieniu przez Sąd stanu faktycznego z chwili orzekania, a nie na przykład z dnia złożenia pozwu, tak więc czas potrzebny na przygotowanie dokumentów, wyznaczenie rozprawy itp. oczywiście będzie również przedmiotem badania przez Sąd w kontekście oceny jakości więzi łączących małżonków.
Trzy przesłanki rozwodowe – przykłady
Przygotowując się do rozwodu warto zapoznać sie z nimi nieco dokładniej aby przynajmniej wstępnie, przed zasięgnięciem profesjonalnej porady, wiedzieć jakie okoliczności będziemy musieli ewentualnie wykazać przed sądem aby udowodnić, iż doszło do zerwania wszystkich trzech więzi małżeńskich.
Zerwanie więzi fizycznej oznacza nie tylko zaprzestanie współżycia fizycznego ale również brak fizycznych gestów świadczących o istnieniu uczucia miłości, przywiązania czy troski.
Zanik więzi emocjonalnej (określanej także jako więź duchowa lub psychiczna) interpretowany jest przeważnie w praktyce jako zachowanie obejmujące wzajemny brak zainteresowania małżonków, wyrażaną wobec siebie wrogość, a niekiedy także i agresję (słowną, czy też w drastycznych przypadkach fizyczną). Idąc dalej to również ustanie wzajemnej miłości, zaufania, akceptacji czy szacunku do małżonka.
Ustanie więzi gospodarczej definiowana jest z kolei jako brak prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego lub fakt oddzielnego zamieszkiwania stron. Warto pamiętać, iż sam fakt wspólnego zamieszkiwania, nie oznacza z góry, że sąd nie może rozwodu orzec, ale o tym i o dalszych cennych informacjach napiszemy w następnych odcinkach.
Do zobaczenia!
– zespół lassota.pl